iPhone Ekran Kırılınca Yapılması Gerekenler.

Son yıllarda iPhone kullanıcılarının yaşadığı en büyük 2 sorundan biri olan ekran kırılması sonrasında yapılması gerekenleri şu şekilde birkaç alt başlık halinde inceleyebiliriz. Cihazın aldığı darbeler sonrası genelde önce en üst katman olan dış cam kırılır ve bu katman lcd katmanını korumakla görevli olduğu için aslında tamiri en kolay olan kısımdır.

iPhone Cam Değişimi

iPhone 6 ve iPhone 7 gibi modellerde kullanılan Tft Lcd ekranlarımızda lcd katı sert bir katman olduğu için cihazlarımız düştüğünde genelde ekran camları kırılmakta. Kırılma sonrası ekran dokunmatiği sorunsuz çalışmaya devam ediyorsa ve ekran görüntüsünde lekelenme, çizgiler, karanlık alanlar oluşmadı ise bu ekranlarda sadece cam kırık olarak değerlendirilip üst katman olan kırık camlar; Ymj, Tbk, vb. markaların özel ekipmanları aracılığı ile ayrıştırılarak dış camı değiştirilerek ekranın orijinal kalması suretiyle ekonomik olarak ekran değişimi yapılması sağlanabilir. Az önce belirttiğimiz üzere ekranın orijinalliğini belirleyen dokunmatik özelliğe sahip LCD ve bu lcd ekranı anakarta bağlayarak görüntü oluşumunu sağlayan Flex kablolarının sabit kalması nedeniyle ekran tamamen orijinal olarak tekrar kullanıma sunulmaktadır. Ekonomik olduğu kadar çevreci bir uygulama da olan ekran camı değişim işlemi sonucu gerçek bir tasarruf imkanı sunmaktadır.Oca laminasyon makineleri kullanılarak yapılan işlemler gerçek profesyoneller tarafından icra edilirse kusursuz olarak üretilmektedir. Ama son yıllarda merdiven altı diye tabir edilen mekanlarda tek amacı kar elde etmek olan kötü telefon servisleri tarafından amatörce yapılan işlemler sonucu müşteriler ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.Özellikle profesyonel servis firmalarını taklit eden, her fırsatta işini hakkıyla yapan firmaların profesyonelliğini değil de kazançlarını nasıl böleceğini hesaplayan taklit etmeye çalışan firmalar nedeniyle sektör oldukça zarar görmektedir. Tabii para kazanmaya çalışan sektörel akbabalarda bu fırsatçıların ekmeğine yağ çalarak müşterileri kandırmak için çaba sarfetmektedirler. Kısa vadede kazandığını düşünen ancak; kaliteyi ve müşteri ilişkilerini taklit edemeyen bu firmalar karakterleri gereği her zaman kaybetmeye müsaittirler.

iPhone 7 Ekran Cam Değişimi

Müthiş derecede çok satan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerde kırılan ekranlar çok kolay bir şekilde onarılabilmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken güvenilir ve kaliteye önem veren bir firma bularak harekete geçmektir. Tft Lcd ekrana sahip bu. modellerde genelde dış cam kırılmakta olup şayet iç LCD zarar görmediyse sadece dış cam değiştirilerek sorun hızlıca çözülebilmektedir. iPhone ekran ve Cam değişimi profesyoneller tarafından garanti verilerek yapılıyorsas her zaman öncelikli tercihtir.Ekonomiktir ve kaliteden ödün verilmez.

iPhone 8 Ekran Cam Değişimi

iPhone 8 cihazlarda iphone 7 cihazlar gibi tft lcd ekran olup iphone 7 için geçerli olan durumlar aynen geçerlidir. Ama True Tone özelliğe sahip bu ekranlar değiştikten sonra ekran datası yeni ekrana aktarılmazsa bu özelliği kaybedecektir. Bunun içinde tercih edeceğiniz servise önceden bu aktarımı yapıp yapmadığını danışın.iPhone 8 ekran değişimi ayrıca mutlaka orijinal ekran kullanarak yapılmalıdır aksi takdirde sonrasında anakart soketleri üzerinde arızalar oluşabilmektedir.

iPhone X Ekran Değişimi

iPhone X ve sonrası üretilen iPhone Xs, iPhone XS Max, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max gibi modellerde ise Apple firması Oled ekran kullanmaya başlayarak ekranların hassasiyet durumlarını değiştirmiştir. Görüntü kalitesi pozitif yönde oldukça değişen bu modellerde oled ekranların yumuşak yapısı nedeniyle ekran camı kırılmaları hariç, ekranlarda uzunlamasına renkli çizgiler oluşması hasarı, ekranda karanlık bölgeler oluşması, ekranda komple ekran kaybı gibi durumlarda, arıza durumları olarak göze çarpmaktadır. Bu nedenle cam kırılmasada ekranlar zarar görebilmekte hatta cihazlar düşmesede ekranın üstüne yüksek ağırlıkta bir baskı veya sıkışma durumlarıda zarara sebebiyet vermektedir. Kullanıcılar özellikle oled ekran kullanımında ekran koruyucu ve kılıf kullanmıyor ise bu saydığımız sorunları yaşama olasılığı oldukça yükselmektedir. Mesela iPhone x ekranlar ile ilgili Apple resmi servisleri kırık olmayan ekranlar için bir değişim programı başlatmışlardır. Apple resmi sitesinde Destek bölümünün en alt kısmında bu konu ile ilgili tüm detayları inceleyebilirsiniz. iPhone X ekran değişimi muhakkak çok iyi bir servis tarafından garanti verilerek yapılmalıdır.

Peki siz böyle bir sorun yaşadığınızda öncelikle ne yapacaksınız?

Başlığımızın ana konusu olan kırılan ve zarar gören ekranlar ile ilgili yapılması gerekenler şu şekildedir:

  1. Cihazınızın garanti süresi devam ediyorsa öncelik mutlaka Apple resmi servis sağlayıcıları ile görüşerek fiyat ve görüş almaktır. Çünkü servislerde ekran değişimi olabilmesi için kasada hiçbir şekilde hasar oluşmaması gerekmektedir. Mesela arka kamera camında oluşacak bir kırık cihazın ekran değişimine engel teşkil etmektedir. Eğer cihaz uygunsa, fiyat yüksek gelmediyse ve bolca vaktiniz var ise öncelik yetkili servis olmalıdır çünkü garantiniz devam edecektir işlem sonrası.
  2. Şayet yetkili servis sağlayıcısının şartları size uymadıysa öncelikle çevrenizdeki profesyonel Apple özel servislerini araştırmaya başlamalısınız.Araştırma yaparken firmanın google maps yorumlarını, verilen cevapların kalitesini , şikayetvar gibi sitelerde firma hakkında yazılan olumsuz yazılar varmı, sosyal medya hesaplarında yazılan olumsuz yorumlar varmı diye mutlaka incelenmelidir. Ayrıca sektörde isim yapan firmaları taklit etme çabasında olan profesyonellikten uzak tek derdi para kazanmak olan işyerlerinden de uzak durmakta fayda olacaktır.
  3. Yapılan araştırmalar sonuç verdiyse ve firmalar belirlendi ise bu firmaların fiyatları ve garanti süreleri ayrıca bilgi güvenliğine gösterdikleri özen, müşterilerine gösterdikleri ilgi ve alaka incelenmeli ve nihai karar belirlenmelidir. Ayrıca firmaların cihazı teslimat süreleride belirleyici olmalıdır.15 dakikalık bir işlem için sizden çok daha uzun süre isteyen firmalar sizi şüphelendirmelidir.
  4. Verdiğiniz karar sonrası işlem tamamlandıysa sonrasında garanti koşulları ile ilgili net bilgi alınmalı, garanti için nasıl bir kayıt işlemi yapıldığı mutlaka sorulmalıdır.

Bursa şehrimizde yaklaşık 4 senelik bir geçmişi olan Özel Apple Teknik Servisi olarak hizmet sunan iDoctor firması olarak ilk günden itibaren müşterilerimize her zaman en doğru işlemin yapılması için mutlaka özen göstermekteyiz. Apple şirketinde çalışarak edindiğimiz tecrübelerimizi sahaya yansıtarak her zaman mutlak başarıyı hedefleyerek müşterilerimize hizmet sunmaya gayret göstermekteyiz. Hizmet anlayışımız ile sektöre yön veren firmalar arasına girerek 3 şube ve ekran revize atölyemiz ile kalite ve güveni yapılan işlere yansıtmaya söz vererek değerli müşterilerimizin takdirini kazandık. Bu yolda yaptıklarımız taklit edildi, ayak izlerimiz takip edildi ancak nasıl ki cesaret taklit edilemiyorsa; bizce vizyon ve kalite algısıda taklit edilemediği için her zaman sektörün öncü firmaları arasında yer alacağımız esası ile hareket etmekteyiz. Fsm Bulvarı ,Özlüce Bulvar ve Balat şubelerimiz ile hizmet vermekteyiz. Müşterilerimiz Apple ile ilgili her konuda profesyonel destek sunmaktayız. Servis harici yazılımsal, danışmanlık vs. hizmetlerde sunmaktayız. Çok yakında kurmuş olduğumuz ekran revize atölyemiz ile de sektörde kusursuz ekran değişimi felsefemizi yerleştirmeye çalışacağız.

iDoctor Phone Service

Yardıma mı ihtiyacınız var? Canlı Destek