iPhone Zil Sesi Oluşturmak

Cihazlarımızdaki yerleşik uygulamalardan GarageBand sayesinde zil sesi oluşturmak artık çok kolay.

Bir süredir hizmette olan bu gizlenmiş özellik; zil seslerini iTunes üzerinden satın almak haricinde ücretsiz bir alternatif olarak sunulmakta.
Bu özellik için yapmamız gereken tek şey Garageband uygulamasında bir parça kaydetmek ve paylaş seçeneği ile zil sesi olarak dışarı aktarmak.

Kayıtlı parçanın üstüne bir süre bastıktan sonra açılan menüde paylaşı seçiyoruz.Açılan sayfada zil sesi seçilerek sağ üst köşeden dışa aktar seçeneğini işaretliyoruz.

İsterseniz GarageBand uygulaması ile kendi yaptığınız besteyi dahi zil sesi olarak kullanabilmeniz mümkün.

Herhangi bir şarkıdan zil sesi oluşturmak

Zil sesleri, iPhone’unuzu kişiselleştirmenin en kolay yollarından biridir. İsteyen herkes sevdiği bir şarkıyı iPhone bir zil sesine dönüştürebilir. Eğlenceli olmasının yanı sıra, zil sesleri yararlı bir amaca hizmet eder. Bir Apple Watch’a sahip değilseniz, kişiye özel zil sesi sayesinde telefonunuzu cebinizden çıkarmadan kimin aradığını bilebilirsiniz. Özel şarkıları en sevdiğiniz kişilere zil sesi olarak ayarlayın, sizi aradıklarını anında bilirsiniz.

Bir şarkının zil sesi olarak ayarlanması herhangi bir teknik beceri gerektirmez, ancak Apple’ın zil sesi bölümünü (iOS uygulamaları) programdan kaldırıp iTunes 12.7’nin piyasaya sürülmesiyle biraz daha zorlaştı.

Bu yazıda iTunes müzik kitaplığınızdan bir şarkıyı özel bir zil sesine nasıl dönüştürebileceğinizi ve iTunes 12.7 veya daha yeni versiyonu kullanarak iPhone’unuza nasıl yükleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yapmamız gereken ilk şey, zil sesi olarak kullanmak için iTunes’ta bir şarkı seçmek. Şarkının sadece bir kısmını kullanacağız, bu yüzden üzerine sağ tıklayın, Şarkı Bilgisi (veya Bilgi Al) öğesini seçin, ardından Seçenekler sekmesine tıklayın.

Başlat ve Durdur alanlarının yanına bir onay işareti koyun ve zil sesi olarak kullanmak istediğiniz bölümü tanımlamak için zamanı girin. Bu, en iyi zamanı bulmak için biraz deneme yapmanız gerekebilir, şarkıyı test ederken tekrar etmeyi unutmayın.

Ekranın üstündeki Dosya’ya sekmesine gidin ve Dönüştür> AAC sürümü oluştur’u seçin. iTunes parçayı çoğaltacaktır, zil sesimiz için bunu kullanacağız. Şimdi orijinal parçaya geri dönün unutmayın ve daha sonra dinlemek istediğinizde normal şekilde çalması için Başlat ve Durdur seçeneklerinin işaretini kaldırın.

Şarkının kısa versiyonunu vurgulayın, ardından sağ tıklayın ve Finder’da Göster’e tıklayın. Şarkının iki versiyonunu göreceksiniz. Kopyayı tanımak için adın sonuna bir kelime ekleyebilirsiniz. Dosyanızın boyutu daha küçük olacak ve bir .m4a dosyası olacaktır. Ayrıca, kopyalanan dosyanın genellikle albümdeki diğer dosyalarla ilişkilendirilen resmi de kaybolur.

Zil sesi olarak kullanmak için dosya türünü dönüştürmemiz gerekir. Son üç harfi .m4a uzantısını .m4r biçiminde değiştirin.
Bu aşamadan sonra Finder yeni dosya türünü kullanmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soracaktır. Onaylamak için açılır kutuda ‘.m4r Kullan’ seçeneğine tıklayın. Bir süre sonra tekrar kullanacağımızdan Finder penceresini şimdilik açık bırakın.

İTunes’a geri dönün ve parçanın kısa versiyonunu silin, bunu yapmadan önce parçanın uzunluğu dikkatlice kontrol etmeyi unutmayın. Sağ tıklayın ve Kitaplıktan Sil’i seçin, ardından Şarkı Sil’i onaylayın.

Ancak, dosyayı Mac’inizin sabit diskinden değil, yalnızca iTunes arşivinden silmeniz çok önemlidir – bu nedenle dosyayı çöp kutusuna taşımak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj gördüğünüzde, Dosyayı Sakla’yı seçin.

Zil sesi dosyasını Finder’daki bir klasörden iPhone’unuza getirmek için iTunes’u kullanmanız gerekir. İPhone’unuzu Mac’e takın, ardından soldaki menüden cihazın simgesini tıklayın.

Tonlar etiketli küçük bir zil simgesini göreceksiniz – Müzik, Filmler, TV Programları, Kitaplar ve Sesli Kitapların altında bulunur. iPhone’unuzdaki Zil sesleri klasörünü açmak için bu ikona tıklayın. Zil sesi dosyasını Finder penceresinden bu ekrana sürükleyip bırakın. Kopyalama tamamladıktan sonra iPhone’unuzun bağlantı kablosunu çıkarın.

Eskiden özel zil sesleri çıkardıysanız, iTunes 12.7’ye yükseltmeden önce, iTunes’un Zil sesleri bölümü kaybolduğundan, muhtemelen nereye gittiklerini merak ediyorsunuz. Ancak endişelenmeyin: silinmediler.
Yapılacak en iyi şey, doğru klasörü bulmanıza yardımcı olması gereken “tonlar” için bir Spotlight araması yapmaktır. Ancak bu, konfor için çok fazla sonuç getirirse, buna benzer bir Finder yolu keşfetmeyi deneyin (bazı klasörlerin adları, yazılım sürümlerine bağlı olarak biraz değişebilir):

kullanıcı adınız > Müzik > iTunes > iTunes Müzik > Zil sesleri
Bu klasörde oluşturduğunuz zil seslerini göreceksiniz. Şimdi bunları yukarıda belirtildiği gibi iTunes’daki iPhone Zil sesleri bölümüne sürükleyin.

Artık telefonunuzun ayarlar bölümünde siz sesi sesini seçenekler arasında görebilirsiniz.

İPhone’unuzda Rehber uygulamasına gidin, kişiyi bulun ve seçin, ardından sağ üst köşedeki Düzenle seçeneğine dokunun. Bu noktada ortaya çıkacak seçeneklerden biri şu anda Varsayılan olarak ayarlanacak olan Zil Sesidir. Ona dokunun ve uygun gördüğünüz zil sesini seçmenize olanak tanıyan tam menü görünecektir.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Canlı Destek