Apple iPhone Anakart Tamiri Neden ve Nasıl Yapılır?

Apple iPhone Anakartlarının arızalarında anakart teknik olarak nasıl etkilenir, hangi durumlarda onarılabilir veya değişmesi gerekir? Anakart hasarlarının neden olduğu diğer sorunlar.

Baseband (şebeke) entegre onarımı:

Şebeke ismin yazdığı alanda ‘’Şervis yok’’  ‘’Aranıyor’’ yazıları mevcut ise ve çağrı yapma-alma işlemlerinde sorun yaşıyorsanız ,cihazınızda Baseband entegresi arızalı olabilir. Tabii bazı yazılımsal sorunlarda bu durumlara sebebiyet verdiği için sorunun kaynağını belirlemek için öncelikle yazılım geri yükleme işlemi yapılmalı, bilgisayar üzerinden ve sonuç analiz edilmelidir. Şayet geri yükleme işlemi sırasında bilgisayardan hata kodu alırsak (itunes errors 9, 4013, 4014, vb.) anakarttaki sorunun alınan koda göre arızası belirlenebilmektedir.

Özellikle iPhone 7 ve üstü modellerde cihazda kullanılan çipin modeline göre işlemler bazen yapılamamaktadır. Bu işlemlerde mevcut parça yengiyle değiştirilemediğinden eğer bu çip kısa devreye düştüyse tamiri imkansız hale gelebilmektedir.

Nand (hafıza) entegre onarımı

iPhone cihazların hafıza çipi görevi gören Nand entegresi cihazların aldığı darbeler ve sıvı temasları sonrasında arızalanabilmektedir. Nand arızalarında genelde cihazlar açılamaz sürekli Apple logosu tekrar tekrar ekrana gelerek açılma işlemi gerçekleşmez. iTunes üzerinde yazılım atıldığında 4013, 4014 hatası vermektedir.

Sarj entegresi onarımı

Yan sanayii sarj aleti, powerbank ve araç çakmak sarjı kullanımına bağlı olarak cihazın açılmama, bataryanın çok hızlı tükenmesi veya sarj olmama durumları genellikle sarj entegresi ile ilişkili olmaktadır. Çözümü diğer anakart sorunlarına göre daha kolay ve orijinal ürün kullanılmaya başlanması durumunda tekrarlamayan işlemelerdendir. Bu durumun kesin teşhisi anakartın akım değerlerlerini kontrol etmekle sağlanır.

Ana İşlemci sorunları

Ana işlemci sorunları en zor anakart sorunlarından biridir. Genellikle cihazların aldığı çok sert darbelerde oluşmaktadır. Müdahalesi zor olup sonuçları her zaman pozitif olmamaktadır. Cihazın susma tehlikesi olan işlemlerdendir. Servisimizde çok fazla onay verilmeyen işlemlerdendir.

Power entegresi onarımı: Cihazın güç entegrelerinde pek çok nedenden bu sorun oluşabilmektedir. Sıvı teması, darbe ve yanlış şarj aleti kullanımları başlıcalarıdır. Anakarttaki yapılacak ölçümler sonrası arızalı entegre
belirlenerek işlem tamamlanmaktadır.

Sıvı teması temizliği

Sıvı teması bir cihazda yaşanabilecek en büyük problemlerin başında gelebilmektedir.Donanımsal parçalar zarar görebileceği gibi sıvı teması nedeniyle pek çok pankart sorunuda baş gösterebilir.

Sıvı temaslarında başarı oranını cihaza yapılan müdahalenin çabukluğu ve sıvının türü belirlemektedir. İlk yapılması gereken yakın bir servise ulaşmak yakınınızda servis bulunmuyorsa saç kurutma makinesi gibi bir ısıtıcı ile cihazın genelini dalgalandırarak kurutmak sıvının hemen buharlaşmasını sağlayarak yapılacak müdahale öncesi korozyonu önlemek için fayda sağlayacaktır. Pirince koymak, kaloriferin üstünde bırakmak vb. işlemler fayda sağlamayacağı gibi geçen zaman içerisinde cihazın anakartında oluşacak hasarları geri dönülmez boyuta taşıyabilmektedir.

Dokunmatik entegresi onarımı

Özellikle iPhone 6 Plus modellerinde yoğun bir şekilde karşılaşılan bu arıza tipinde genelde ekran kendi kendine basmaya başlar, ekranın üstünde ekran yukarı aşağı hareket etmeye çalışır gibi minik kareler görüntülenir. Çözümü entegre değişiminden geçmektedir. İşlem sırasında işlemci hataları oluşabilir kolay bir işlem olduğu düşünülsede sonu işlemci arızasına varabilmektedir.

Backlight (arka ışık) onarımı:Uzman kişiler tarafından yapılmayan tamir işlemlerinde, darbe sonucu  Backlight arızaları oluşabilmektedir.Bu arıza tipinde cihazda görüntü olmasına rağmen arka ışık çalışmadığı için görüntü alınamamaktadır.Çok yüksek ışık altında ekran görülebilmektedir. Çözümü kolay işlemlerdendir.

Işık Entegresi onarımı

Özellikle darbe sonrası cihazın bazı bölgelerinde ışık sönmesi ve gölgeler oluşuyor ise sorun ışık entegresindedir. Arızalı parçalar tespit edilerek ışık seti yenilenmelidir.

Kamera entegresi onarımı

Çalışmayan kamera değişimlerinde öncelikle ön ve arka kameralar sırayla denenerek çözüm elde edilemediyse mutlaka anakart kamera entegreleri kontrol edilmelidir.

Wi-fi entegresi onarımı

Bu arıza durumunda ayarlarda wifi düğmesi hiç açılmıyor ise sorun anakarttadır. Şayet düğme aktif hale gelip sinyal gücü az ve kopmalar var ise bu sorun wi-fi anteninden kaynaklanıyor olabilir.Çözümü zor işlemlerdendir.

Audio (ses) entegresi onarımı

Son dönemde özellikle iPhone 7 ve / plus modellerde sıkça karşılaşılan özellikle arama esnasında sesin karşı tarafa iletilememesi ve alınamaması durumu, aramada hoparlör ikonunun basılamaması ve sesli notlarda ses kaydı esnasında ses aygıtı bulunulamadı uyarısı bu soruna işaret etmektedir. Çözümü zor olamayan işlemlerdendir.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Canlı Destek