Airpods 2 mi Yoksa Airpods Pro’mu Almalıyım?

Airpods 2 mi Yoksa Airpods Pro mu?

Günümüzün en popüler aksesuarlarından olan Airpods cihazlarımız yoğun iş trafiğinde adeta kurtarıcı olarak hizmet vermektedirler. Sürekli hareket halinde olanlar, ellerini kullanarak çalışmak zorunda olanlar, toplu taşıma kullananlar ve müzik dinlemeyi seven milyonlarca kişi Airpods cihazlara ilgi göstermeye başlayarak satış grafiğini yükseltmekteler.

Ve çoğu teknolojik cihazda olduğu üzere vatandaşlarımız farklı modeller arasında karar vermekte oldukça zorlanmakta. Evet bir ihtiyaç var ama karşılarında birkaç farklı modelde var. Bu yazımızda biz kimler hangi modeli tercih etmeli hususunda görüş belirtiyor olacağız.

Öncelikle benim şahsımın ilk AirPods deneyimi Airpods Pro ile oldu fakat pek çok insanın yaşadığı üzere benimde sağ kucağımda oldukça ciddi bir acıya sebebiyet vererek cihazdan aynı gün vazgeçmek suretiyle hemen AirPods 2 bin siparişini vermiş bulundum.

Airpods pro kulağın tam içine oturarak kullanılmakta fakat yapı itibariyle sert plastik kısmı kulağın arkasına dayanarak özellikle konuşma esnasında yüz kasları hareket ettikçe acıya sebebiyet vermekte. Bu konuyu yaşayan pek çok kişi bulunmakta, hatta bu nedenle Apple tarafından üretilen ve iade oranı en yüksek ürün konumunda kendisi. Kimi kullanıcı kullanma konusunda ısrarcı olarak kullanmaya devam edip 2 hafta sonrasında acının hissedilmediğini bir kısmıda alternatif köpük kulak içi aparat kullandığını belirtmekte.

Eğer bu ürünü almadan önce kullanma deneme şansı var ise bu şansı mutlaka değerlendirin ve iade kolaylığı nedeniyle ürünü alabiliyorsanız Apple store veya Apple com tr üzerinden satın almaya çalışın, nacizane tavsiyem.

Şimdi kötü tarafları bir yana bir diğer taraftanda AirPods pro muazzam özelliklere sahip inanılmaz bir kulaklık. Ben şahsen bayıldım tüm özelliklerine. Özellikle beni en çok mutlu eden saydamlık modu. Kulağınızda takılıyken sanki değilmiş gibi dışardan gelen sesi tamamen normal duyuyorsunuz ve siz konuşurken kendi sesinizin yankısını hissetmiyorsunuz.Bu inanılmaz güzel bir özellik.Çünkü AirPods 2 de bu çok can sıkıcı bir durum.Kulakta tıpa varmış gibi kullanmıyorken dışardan gelen sesi kesiyor ve konuşurken kendi sesinizi yankılı duymanıza sebebiyet veriyor.Ben daha çok gün içerisinde iPhone tamiri yaparken gelen çağrıları cevaplamak için kullanmaktayım fakat bu sıkıntıdan dolayı daha çok Apple Watch üzerinden konuşmaya devam ediyorum.

Ayrıca AirPods pro da bulunan ses kesme özelliği dışarıdan gelen sesin frekansında karşı yayın yaparak dışarıdan gelen gürültüyü tamamen kesmekte.Bu özellikte oldukça faydalı olan özellikle müzik ve konuşma kalitesini arttıran dahiyane bir buluş özelliğindedir.Tabii AirPods proya özel olmayan.Bu özellik uzun yıllardır kullanılan bir teknoloji ancak Apple bu özelliği oldukça başarılı bir şekilde uygulamış bulunmaktadır.

Gelelim kullanım kolaylığına; bu noktada AirPods 2 kesinlikle bir adım yönde kulaklık üstüne çift vurma hareketiyle çağrı cevaplandırıp şarkı atlatabilmek müthiş bir kolaylık. Diğer taraftan AirPods pro da ise kulaklığın alt kısmında bulunan sensöre bastırmaya çalışmak resmen eziyet diğer hareketin yanında.Bu noktada AirPods 2 açık ara önde.

Hız konusunda ise Airpods pro oldukça hızlı bağlantı kurarak AirPods 2 yi geride bırakmakta.Ayrıca her 2 model içinde bulunan sensörler sayesinde kulaktan çıkarttığınız noktada şarkı otomatik duruyor ve mikrofon hangi kulak takılı ise oraya geçiyor.Bu da ciddi bir kullanım kolaylığı sağlamakta.

Benim tahminim sıradaki Airpods tüm sorunlardan ayrılmış şekilde yoluna devam edecek ve satış grafiğini çok daha yukarılara taşıyacaktır. 

Son yapılan WWDC tanıtımında yazılım odaklı yapılan tanıtımda yeni Airpods ile ilgili ipuçlarıda ortaya çıkmış oldu. Surround ses desteği gelmesi beklenen AirPods Pro için Sonbaharda yeni sürprizler gelebilir.

Airpods satın almak için pek çok sebep bulunabilir ama gerçekten hakkını verecek kullanıcılar için vazgeçilmez bir aksesuar olacaktır. AirPods Pro özellikleri nedeniyle gerçekten kuruşu kuruşuna değecek potansiyele sahip bir fenomen cihaz olma yolunda ilerlemektedir. Özellikle saydam mod dışardan gelen sesi tamamen size yansıtarak kendi sesinizi yankılı duymaktansa kullanım deneyimi olarak yokluk hissini hissettirecek kapasitedir. Saydam mod aktifken kulaklıklar kulağınızda değilmişcesine hissederek uzun süreli kullanım için oldukça faydalıdır.

Airpods 2 cephesindede kulaklığa tıklamak suretiyle şarkı geçişi ve çağrı kabulü tartışmasız çok faydalı ve kullanışlı birer özelliktir. Sadece tıklayarak bu özellikleri aktif hale getirecektir.Özellike iOS 14 sonrası Siri üzerinde yapılan geliştirmeler sayesinde çok yakında iPhonelarımızı cebimizden çıkartmadan Watch ve Airpods sayesinde akıllı telefon kullanımında yeni bir çağ başlamak üzeredir.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Canlı Destek